Opisy wnętrz, nikt nie musi wiedzieć jaką masz tapetę na ścianie!

Opisy wnętrz, nikt nie musi wiedzieć jaką masz tapetę na ścianie!Witajcie w kolejnym poście na blogu!
        Wiele osób stara się w mniej lub bardziej dosadny sposób uświadomić początkującym, jak powinno się opisywać postacie, a mało kto bierze się w ogóle za tematykę otoczenie czy pomieszczeń. Wbrew pozorom nie jest to nic prostego i można przypadkowo odepchnąć potencjalnego czytelnika na dobre.

Porada numer jeden- ,,Cztery ściany, podłoga i sufit - to nie wystarczy!

       Należę do grona osób, które wprost nie znosi, kiedy opisy czegokolwiek są wręcz niezdrowo upraszczane. Powinniśmy nawet zacząć od tego, że nie warto w ogóle wdawać się w banały takie jak fakt, że pokój w którym znajdują się dokładnie cztery kąty, jest podłoga i jakieś okno. O ile nie ma w tych przypadkach jakiś odstępstw od normy, nie zanudzaj tym czytelnika. Powinieneś/aś przede wszystkim skupić się na tym, co w owym pomieszczeniu przyciąga uwagę, czy to twoją czy bohaterów. Kto w końcu chciałby czytać rozległy opis pomieszczenia, które jest, że tak powiem ,,meh". Skoro już opisujesz, skup się na rzeczach ważnych, tych które oddają klimat. Innymi słowy, odpuść sobie wskazywanie położenia każdego mebla w pokoju i zostaw coś dla wyobraźni czytelnika, ale mimo wszystko daj mu jakąś bazę do stworzenia swojej wizji.
        Wiem, z wierzchu brzmi to jak dość mocno skomplikowana sztuka, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Porada numer dwa-Co robić, kiedy twój bohater jest na otwartej przestrzeni?

 W tym przypadku, po prostu zastosuj się po prostu po części do zasady pierwszej, czyli skup się na tym co najważniejsze. Bez obaw, wcale nie musisz opisywać wszystkich wysokich gór i drzew, które widzi twoja postać. Możesz o nich wspomnieć, ale nie ma najmniejszej potrzeby określania stopnia ich nachylenia czy kształtu samego czubka (a wierz mi, że niektórzy są do tego zdolni). Takie szczegóły, ma zobaczyć przede wszystkim czytelnik. Nie możesz przecież zapominać o tym, jak ważna jest jego własna wizja świata. Jeżeli chcesz opisywać wszystko w najdrobniejszych szczegółach, licz się z tym że zanudzisz potencjalnego odbiorcę i nie pozwolisz mu tak naprawdę wejść do świata książki. Nie twierdzę, że opisy nie są ważne, ale pozwól wyobraźni działać ;)
      Jeżeli twój bohater znajduje się dajmy na to w lesie, skup się na tym, że drzew czy krzewinek jest zwyczajnie dużo, zamiast pisać co chwilę, że Steve minął drzewo. Wtedy już tym bardziej, jeżeli masz wspominać więcej o tle sytuacji, używaj tych części/elementów które są w jakiś sposób ważne.

Rany,,,zaczynam już chyba krążyć wokół jednego i tego samego wątku, więc po prostu podsumujmy. Opisuj z sensem!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj drogi czytelniku!
Będzie mi niezmiernie miło jeżeli po przeczytaniu owego posta, zostawisz po sobie jakiś ślad.

Subscribe

Flickr