Żadnego ,,Cię" lub ,,Ciebie" w dialogach!

         Żadnego ,,Cię" lub ,,Ciebie" w dialogach!


        Witajcie w kolejnym poście na blogu! Tym razem dotyczył on będzie pewnego zjawiska, które cały czas obserwuję na popularnym serwisie służącym do pisania internetowych książek, czyli ,,Wattpadzie". Oczywiście, wiem doskonale, że nie jest to serwis, w którym można by znaleźć profesjonalnych pisarzy, czy wielu w ogóle potrafiących pisać. To tłumaczy, dlaczego popularność owego serwisu nie rośnie wzwyż, jednak dziś nie o tym.
      W owym poście, zastanowimy się nad tą dziwaczną tendencją do wstawiania wielkiej litery w zwrotach bezpośrednich, podczas pisania dialogów. Tak na dobrą sprawę, rozwiązanie wydaje się dość proste.
      Jaka jest pierwsza forma pisemna, jakiej najczęściej uczymy się w szkole? - warto nadmienić, iż nie rzadko jedyna - a no list! Jakie zasady tłucze się dzieciom do głowy, za każdym razem, kiedy w temacie lekcji pojawia się to nieznośne dla wielu słowo ,,list"? Tak, dobrze się domyślacie. ,,Zwroty bezpośrednie piszemy zawsze z wielkiej litery". Owszem, jeżeli chodzi o list, to w porządku, tak właśnie powinno być. Jednak, jeżeli przechodzimy już do innych form pisemnych, na przykład takich jak opowiadanie, owa zasada zdecydowanie nie powinna być stosowana. Szczególnie, jeżeli akurat piszemy jakiś dialog. Wtedy wygląda to mniej więcej tak, jakby każda wymyślona przez nas postać, kładła nacisk na zwroty typu ,,cię, ,,ciebie" itp.
      Jeżeli jesteś osobą, która także tak robi, to niestety muszę cię poinformować, że jest to całkowicie błędne, i nie powinno mieć miejsca w tekście literackim.
   
Przykład:

- Witaj Andrzeju! Dawno cię nie widziałem - nacisk położony jest jedynie na pierwsze litery zdań i imienia, co jest dla nas całkowicie normalne.

- Witaj Andrzeju! Dawno Cię nie widziałem - nacisk pojawia się w środku zdania, dla porównania, będzie to czytane identycznie jak ,, Dawno CIĘ nie widziałem"

       Mam nadzieję, że w ten sposób jest to dostatecznie zrozumiałe ;3 Podsumowując, jeżeli także piszesz w ten sposób, to zaprzestań swoich działań.
       W tym poście to tyle, do następnego! ^^

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj drogi czytelniku!
Będzie mi niezmiernie miło jeżeli po przeczytaniu owego posta, zostawisz po sobie jakiś ślad.

Subscribe

Flickr