Jak dużo można zostawić do dyspozycji wyobraźni czytelników?

Jak dużo można zostawić do dyspozycji wyobraźni czytelników?


Witajcie! 
       W owym poście chciałabym się zastanowić, na ile właściwie można pozwolić czytelnikom, w kontekście ich własnych wyobrażeń na temat tekstu. No wiecie, opisywanie wszystkiego od deski do deski nie zawsze jest dobre, ponieważ czytelnicy tak samo jak my, posiadają wyobraźnię i jestem całkowicie pewna, że chcieliby jej użyć przynajmniej od czasu do czasu. Dlatego też, warto zostawić im jakieś pole do popisu! Nie sądzicie?

W takim razie, co opisywać, a co nie?
        Tutaj sprawa przedstawia się dla mnie dość prosto, opisuj wszystko co uznasz za warte tej czynności. Jeżeli masz ochotę wspomnieć o tym że twoja postać nosi codziennie inne kolczyki, zrób to. Jeżeli chcesz dać wszystkim znać, że w drodze którą jechali bohaterze była dziura, zrób to śmiało. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy osoba pisząca chce przedstawić czytelnikom wizję, która idealnie zgadzałaby się z ich własnych wyobrażeniem. Wierzcie mi, że już niejednokrotnie spotkałam się z takimi opowiadaniami i aż ciężko nie zobaczyć w nich przesytu.
         Czasem wystarczy napisać, iż kobieta w młodym wieku miała na sobie czarny trencz przepasany niebieskim paskiem, zamiast zagłębiać się od razu w szczegóły takie jak klamerka w kształcie serduszka, ozdobiona maleńkimi, plastikowym klejnocikami oraz delikatny gradient na samym pasku. Poważnie, ludzie nie potrzebują tego wiedzieć, ponieważ są to już informacje znajdujące się poza fabułą.
Okej, podzielmy to sobie jakoś, żeby łatwiej było zrozumieć!
        To, że dziewczyna nosi na głowie kucyk, może zostać jak najbardziej uznane za ważne. Ale to, że gumka którą je spięła ma kolor karmazynowy i zwieszają się z niej malutkie koraliki w kształcie truskawek-no cóż, to już nie.

       Oczywiście, jeżeli ty jako autor/autorka masz taką ochotę, możesz to zrobić, przecież to twoje dzieło. Ja podaję tylko wskazówki :) Pozwól działać wyobraźni czytelników, a pozwolisz żyć książce.

W tym poście to tyle, do napisania! ^^

1 komentarz:

  1. http://www.pangrodzki.pl - blog artysty, pisarza

    Zobacz moją nową książkę science-fiction i muzykę elektroniczną oraz obrazy olejne na płótnie.

    OdpowiedzUsuń

Witaj drogi czytelniku!
Będzie mi niezmiernie miło jeżeli po przeczytaniu owego posta, zostawisz po sobie jakiś ślad.

Subscribe

Flickr