Odpowiedź na pytanie-Czy aby napisać książkę, trzeba czytać?

Odpowiedź na pytanie-Czy aby napisać książkę, trzeba czytać?
          W dzisiejszym poście chciałabym omówić pewną ciekawą, oraz dość sporną dla początkujących twórców kwestię. Tak jak widać to w tytule, podstawowe pytanie brzmi: ,,Czy aby napisać książkę, trzeba samemu je czytać?".
          Jak już wcześniej wspomniałam, jedni uważają to za warunek stworzenia jakiejkolwiek opowieści, a inni za coś co spokojnie można sobie odpuścić. Nie twierdzę że ci drudzy się mylą, w końcu człowiek jest w stanie pisać słowa, nawet nie mając w tym jakiegoś większego doświadczenia.         W tym miejscu powinniśmy zadać sobie jednak kolejne pytanie, ,,Czy nie czytając, mogę stworzyć coś naprawdę dobrego?".
       Jeżeli chcecie znać moje zdanie na temat sprawy, to powiem wam bez owijania w bawełnę-TAK.
Czasami czytanie książek innych może wydawać się nudne, lub jesteśmy zbyt nabuzowani na tworzenie, aby być w stanie spokojnie wytrwać w odczytywaniu słów. Uwierzcie mi jednak, że mimo iż na początku tego nie dostrzegamy, to podczas czytania uczymy się naprawdę bardzo wiele. Można powiedzieć, że w pewnym sensie autorzy sami przekazują nam wiedzę niezbędną do pisania.
       Czytając książki, zapoznajemy się z różnymi stylami lub rozwiązaniami jakimi posługują się twórcy. Oczywiście nie twierdzę że ktoś ma zrobić kalkę ,,Harrego Pottera", ale warto zagłębiać się w tych bardziej znanych dziełach i podejmować rozmaite próby.
Jaki styl będzie najlepszy? o czym pisze mi się najlepiej? 

Co więc czytać, aby lepiej pisać?

         Zdaję sobie sprawę, iż może zabrzmieć to wręcz absurdalnie wobec moich poprzednich słów, ale nic nie da wam czytanie byle czego. Nie chcą tutaj nikogo obrazić, aczkolwiek z własnego doświadczenia wiem iż szukając ,,pisarskiego rozwoju" nie czyta się byle jakich opowiadań znalezionych na Wattpadzie,  nie czyta się czytanek z podręczników (jeżeli ktoś jest na etapie podstawowo-gimnazjalnym) ani nawet szkolnych lektur, takich jak: ,,Król Edyp", ,,Antygona", czy ,,Balladyna", które były napisane naprawdę dawno temu.
        Jeżeli chcecie stworzyć coś co chwyci ludzi za serca, musicie zastanowić się co tak naprawdę mogłoby to być. Czy zeszytowe opowiadania wprawiają was w taki stan? A czytanki? A lektury?
        Jeżeli przy każdym z tych pytań, odpowiedzią jest ,,nie"-To gratulacje! Doszliście właśnie do sedna sprawy!

       Chcąc stworzyć naprawdę dobrą książkę, należy-przynajmniej moim zdaniem-zagłębić się w książki które zdobyły dużą popularność, podbiły rynek, oraz oczywiście poznać ich sekrety ;)

Zasada jest właściwie prosta: Przeczytaj, przeanalizuj, wyciągnij wnioski-PPWW

         Innymi słowy, jeżeli jesteś osobą pragnącą stworzyć opowieść która się wybije i zapadnie ludziom w pamięci, musisz włożyć w to całkiem sporo wysiłku. Dowiedzieć się z czym konkurujesz i jak zapewnić sobie najlepsze szanse na osiągnięcie czegoś większego.

W tym poście to tyle, do napisania! ^^

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj drogi czytelniku!
Będzie mi niezmiernie miło jeżeli po przeczytaniu owego posta, zostawisz po sobie jakiś ślad.

Subscribe

Flickr