Kilka porad odnośnie pisania rozdziałów opowieści

Kilka porad odnośnie pisania rozdziałów opowieściWitajcie!
W tym poście chciałabym dać wam kilka wskazówek w kontekście pisania kolejnych rozdziałów czy to książki czy jakiegoś dłuższego opowiadania, których sama używałam i uważam je za przydatne ;3

1.Pierwszy rozdział i wprowadzenie
      Są książki, w których na samym początku autor traktuje nas opisem otoczenia i panującego tam klimatu, a są i takie w których główny bohater jest gwiazdą pierwszych akapitów. Tu więc nasuwa się dość ważne pytanie, czy powinniśmy zacząć ,,z grubej rury". No wiecie, od razu dać czytelnikowi kto kim jest zamiast rozwlekać się na temat otoczenia, wcześniejszych wydarzeń i innych takich.
      Mawia się ostatnio, że ludzie coraz mniej mają czasu na czytanie, więc lepiej przedstawić głównego bohatera już w pierwszym zdaniu. Osobiście preferuję jednak nawet trochę przydługie wstępy, opisujące atmosferę, miejsce czy coś podobnego, bo pozwala mi się to dobrze wczuć w daną scenę. Ta jednak kwestia będzie-jak przypuszczam-indywidualna dla każdego.
    Jak więc znaleźć złoty środek? To właściwie dość proste, musicie przede wszystkim zastanowić się o czym będzie wasza opowieść i do jakich odbiorców ma trafić. Zgodzę się bowiem iż młodym ludziom lub nastolatkom raczej nie w smak jest zagłębianie się w jakieś dłuższe formy opisu, za to nieco starszym może to bardzo przypaść do gustu. W końcu książki jakie czytali oni za czasów swojej młodości, bardzo często były konstruowane w ten sposób.

2.Co zrobić gdy brakuje weny na skończenie rozdziału? 
       Nie ma właściwie jakiejś żelaznej reguły, mówiącej że trzeba wszystko pisać po kolei. Jeżeli nie masz zupełnie weny na skończenie, dajmy na to drugiego rozdziału, to machnij ręką i weź się za trzeci lub nawet czwarty. Ważne jest jednak to, aby zachować spójność poszczególnych fragmentów. Wobec powyższego, aby móc swobodnie zmieniać rozdziały nad którymi będziesz pracować, musisz mieć konkretny plan na swoją opowieść. Inaczej wyjdzie z tego kompletne masło maślane. No wiecie, będzie trochę lipnie jeżeli w 4 rozdziale wasz bohater ocali świat, a w przypływie weny uśmiercicie go już w 2... 
       Poprzednie rozdziały możesz skończyć gdy już coś przyjdzie ci do głowy. Pamiętajcie jednak że nie warto pisać pod bardzo nagłym przypływem chęci do pisania lub na siłę, bo nie za bardzo wtedy zastanawiamy się co właściwie tworzymy. 
      Sprawa ma się jednak nieco inaczej kiedy piszecie na przykład bloga z opowiadaniem, czy czymś w tym stylu. Wtedy warto wrzucać pełne rozdziały. 
       Ludzie bowiem nie za bardzo lubią czytać niedokończone historie, więc zanim wrzucisz taki rozdział, upewnij się że jest już w pełni skończony i nie będziesz go już raczej edytować. 

3.Zapisuj wszystkie pomysły. 
       Może się to wydawać głupie, ale szczerze warto zapisywać wszystkie, nawet alternatywne pomysły na opowieści, dialogi które jeszcze nie znalazły swojego miejsca, cytaty itp. To naprawdę pomaga kiedy zabraknie wam weny, możecie wtedy sięgnąć po taką kartkę czy zeszyt z pomysłami i po prostu zastanowić się na spokojnie co dalej.

4.blog z opowiadaniem? Nie rób Cliffhangerów. 
       Znaczy to mniej więcej tyle co ,,nie kończ danego urywka w losowym momencie lub w trakcie podejmowania jakiejś super ważnej decyzji". Jak już wcześniej wspomniałam, ludzie na ogół lubią dostawać pełne historie. Może się w końcu zdarzyć tak że ludzie odwiedzający dany blog czy serwis w którym publikujesz, zwyczajnie zniechęcą się i przestaną czytać kolejne rozdziały.
     Oczywiście czasem taki cliffhanger może podziałać jak prawdziwy magnes na czytelników, ale naprawdę nie warto robić tego zbyt często. W końcu, nawet to co dobre może stanowczo się przejeść.

W tym poście to tyle, do napisania!^^

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj drogi czytelniku!
Będzie mi niezmiernie miło jeżeli po przeczytaniu owego posta, zostawisz po sobie jakiś ślad.

Subscribe

Flickr