Czego ze świecą szukać na Wattpadzie?

Czego ze świecą szukać na Wattpadzie?

Witam! 
        W tym poście chciałabym wziąć pod lupę pewien serwis internetowy, służący do publikacji opowiadań lub może raczej, jak sama strona sugeruje ,,książek". Osobiście uważam że w dzisiejszych czasach, ludzie przyjęli błędną definicję książki, albowiem uważają za nią wszystko co złożone jest z kartek lub rozdziałów. Książka to dzieło, nie zapominajmy o tym!
       Przejdźmy jednak do tematu, jakim są rzeczy których możemy w owym serwisie szukać, jak igły w stogu siana.


1.Przede wszystkim, dobre opowiadania.
     Sama publikuję w tym serwisie i muszę przyznać że niezwykle ciężko jest mi znaleźć jakąkolwiek pracę nie zawierającą błędów takich jak: literówki, brak przecinków, logika opowieści na poziomie podłogi, błędy ortograficzne.
      Naprawdę, niepojęta jest ma radość, gdy wreszcie znajdę jakąś ciekawą opowieść, w której podczas czytania nie odnajduję powyższych błędów.

2.Świeżych pomysłów.
       Tak, Wattpad to po prostu królestwo kopii i połowicznych plagiatów. Po wejściu w zakładkę wschodzących opowiadań, zostajemy zalani przez opowiadania (albowiem książkami ich nie nazwę) o wilkach, nastolatkach z magicznymi mocami, fanfiction o Miraculous i bliżej nieznanych mi gwiazdach, oraz youtuberach.
      Ludziom naprawdę ciężko jest wytłumaczyć że czasami ludzie omijają ich twory szerokim łukiem, bo po prostu to wszystko już było i nikt nie ma ochoty czytać tego samego już chyba dwunasty raz. Poza tym, najczęściej w całości odnoszą się one do punktu pierwszego.

3.Dojrzałych użytkowników, a raczej użytkowniczek. 
        Nie da się nie zauważyć, iż na Wattpadzie publikują głównie dziewczyny w wieku 11-18 lat. Tak więc, zdecydowana większość powinna być już dostatecznie dojrzała i obeznana z kulturą, aby w sposób racjonalny zareagować na czyjś komentarz.
       Pochwalne komentarze w stylu ,,supcio, czekam na next!" napisane przez typowych lizusów są w porządku, ale jakiekolwiek słowa krytyki już zdecydowanie nie. Czasami nie musi to nawet być krytyka, wystarczy jakiejś autorce wypisać błędy ortograficzne do poprawiania i już zaczyna się istny szał.
      Naprawdę nie rozumiem, jak niektórzy mogą odbierać każdy komentarz który nie chwali ich dzieła, jako zwykły hejt i atak...Wierzcie mi lub nie, ale spotykam się z tym bardzo często.
      Oczywiście, istnieją też normalni ludzie piszący w owym serwisie, ale stanowią oni zdecydowaną mniejszość.

4. Sprawiedliwej oceny zamieszonych ,,dzieł".
        Wiem że jest to zjawisko powszechnie spotykane praktycznie wszędzie. Czy to wśród rodziny i znajomych, czy też w szkole. Niektórym może się to wydawać w porządku, ale według mnie nie jest dobrze, udawać że tekst jest napisany wyśmienicie, podczas gdy wyraźnie widzi się liczne błędy, przedstawione w punkcie pierwszym.
        Wiecie jednak, co jest jeszcze grosze od lizusowskiej oceny? Fakt że autorki bardzo często nie potrafią wykryć jego sztuczności. Można się chyba spodziewać że osoba która pod każdym rozdziałem zostawia komentarz w stylu ,,Supcio, zapraszam do mnie", wcale nie chce wrazić swojego zdania, a najzwyczajniej w świecie zwrócić na siebie naszą atencję.

5.Opowiadań których popularność nie została zbudowana na kontrowersji.
Przyznaję że jest to najmniej powszechne ze wszystkich wymienionych tu rzeczy, ale mimo wszystko występuje i dość mocno utrudnia korzystanie z serwisu, toteż postanowiłam je tutaj umieścić.
Zdarza się że publikacja jakiegoś ,,dzieła" zawierającego wszystkie błędy z punktu pierwszego aż w nadmiarze, dostają się do tak zwanych,, ksiażek krytyk" gdzie ludzie mówiąc prosto...krytykują. Niestety, to nabija owym opowiadaniom dość dużą popularność, przez co mają one przynajmniej dziesięć razy tyle odsłon i komentarzy co zwykłe, całkiem dobrze napisane opowiadania.

         Podsumowując, czy w ogóle warto publikować na Wattpadzie? Moim zdaniem to kwestia dość sporna. Jeżeli szukacie po prostu miejsca do zamieszczania swojej twórczości, to warto, ale nie liczcie na profesjonalizm z żadnej strony.

W tym poście to tyle, do napisania! ^^

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj drogi czytelniku!
Będzie mi niezmiernie miło jeżeli po przeczytaniu owego posta, zostawisz po sobie jakiś ślad.

Subscribe

Flickr